Dobrawa Piękos-Szymańska: Popularyzuję świadome fryzjerstwo
Urodziłam się, by edukować i wspierać innych w poszukiwaniu i doskonaleniu ich fryzjerskiego talentu. Ukończyłam szkolenie i przez osiem lat pracowałam jako instruktor w Akademii Vidal Sassoon w Londynie. Teraz przekazuję tę wiedzę wzbogaconą o moje techniki na szkoleniach i kursach w Warszawie w Akademii Education by Dobrawa.
Przez 26 lat przeszkoliłam ponad 6000 tysięcy uczestników z całego świata. To sprawia, że poziom warsztatu fryzjerskiego stale wzrasta w salonach rozsianych po całej Polsce, a filozofia Vidal Sassoon obejmuje swoim zasięgiem kolejne pokolenia fryzjerów. Co cieszy mnie ogromnie!
Nowa era fryzjera
Jestem prekursorką nowego podejścia do fryzjerstwa. Zmiany w obszarze warsztatu, ale także konsultacji z klientem. Nabywania umiejętności projektowania fryzury zgodnej z osobowością klienta. Takiego podejścia, w którym fryzjer odpowiada za kształtowanie wizerunku drugiej osoby. Jednym słowem propaguję świadome i prestiżowe fryzjerstwo.
Nie umiałbym tego robić, gdyby nie gen przekazywania wiedzy, który jest w mojej rodzinie od pokoleń. To sprawia, że dla uczestników moich szkoleń jestem merytorycznym oraz emocjonalnym wsparciem. Czuję się także ich mentorem. Dlatego wielu z nich nabiera wiary w siebie i realizuje swoje marzenia, a także sięga po więcej w tym zawodzie. Pracują jako instruktorzy fryzjerstwa, tworzą własne kolekcje fryzur, z kolorysty stają się genialnymi stylistami, albo nawet zmieniają zawód i otwierają własne salony fryzjerskie.
Od Welli do Vidal Sassoon
Zaczynałam jako najmłodszy szkoleniowiec marki Wella i szybko zapragnęłam czegoś więcej. W 2003 r. zostałam przyjęta jako jedyna z czterech osób, jedyna kobieta, a do tego Polka do Akademii Vidal Sassoon w Londynie. To była szkoła życia oraz szlifowania talentu. Nauczyłam się nie tylko języka angielskiego, ale przede wszystkim filozofii i technik mistrza Sassoon, którego miałam przyjemność poznać osobiście. Miałam z nim treningi. Motywował nas. Jego charyzma i spokój był urzekający. A nie doszłoby do tego, gdyby mojego talentu nie dostrzegł Wit Husarek, właściciel wówczas bardzo znanego w Sopocie salonu fryzjerskiego. Człowiek, dzięki któremu nie boję się mierzyć wysoko i zawsze robić wszystko na sto procent.
Londyński sukces
Dzięki swojej ciężkiej pracy i zaangażowaniu dwa razy zdarzyło się coś, co nie miało precedensu. Najpierw skrócono moje szkolenie z sześciu do czterech miesięcy, a po egzaminie, który zdałam z wyróżnieniem, zaproponowano mi pozostanie w Akademii Vidal Sassoon w charakterze edukatora bez konieczności pracy w salonie fryzjerskim, jak to ma miejsce zazwyczaj. Pracując w Akademii przez kolejne osiem lat, angażowałam się we wszystko całą sobą, co pozwoliło mi zdobywać nagrody i odznaki Akademii, a także czesać takie gwiazdy jak: Keanu Reeves, Keira Knightely, Sienna Miller, Milla Jovovich i wiele brytyjskich aktorek i dziennikarek.
Salon i szkoła Dobrawy
Przyszedł taki moment, w którym zapragnęłam mieć własny salon fryzjerski. Otworzyłam DOBRAWA House of Hair w Warszawie, przy ul. Szpitalnej. Salon w pięknej kamienicy Wedla był miejscem, gdzie stworzyłam swój pierwszy zespół i dzięki tym doświadczeniom rozwinęłam swoją szkołę. Bo pasja do bycia trenerem jest tym, co mam w genach i co kocham najbardziej. To tutaj rozpoczęłam propagowanie filozofii Vidal Sassoon w Polsce oraz nowej ery fryzjera, gdzie liczy się świadome fryzjerstwo z wysokim poziomem umiejętności w tym zawodzie.
Technika obcinania i szkolenia
Pracuję w oparciu o metodologię Vidal Sassoon, czyli technikę, dokładność i precyzję. Dodałam od siebie ‘miękkość’ fryzurom, aby nie były tylko salonowe. Mają wyglądać dobrze zawsze! Zmodyfikowałam także techniki uczenia, przekazywania wiedzy. Wydobywam talenty z ludzi i daję im narzędzia do projektowania fryzur. Chcę, aby ci, którzy kończą moje kursy, szkołę byli kimś więcej niż fryzjerami. Pomagam im w dotarciu i zrozumieniu potrzeb ich klientów. Dlatego dodałam dużo wiedzy coachingowej. Wzmacniam ich poczucie własnej wartości i wskazuję drogę do bycia perfekcyjnym w tym, co robią. Metody dostosowuję do grupy uczestników. Zasada, jaką się kieruję to: czy to, co mówię, ma sens? Stali bywalcy moich szkoleń znają mnie z tego i wiedzą, że dotąd będę tłumaczyć i pokazywać, aby zrozumieli. Nie odpuszczam i dbam, aby każdy wyszedł bogatszy o wiedzę i miał wzmocnione poczucie własnej wartości. Często słyszę, że za to właśnie cenią moje szkolenia.
Kwalifikacje i sukcesy
Przez 26 lat przeszkoliłam ponad 4 tysiące uczestników moich szkoleń. Śmiało mogę powiedzieć, że dzięki mojej pracy poziom warsztatu fryzjerskiego stale wzrasta w salonach w całej Polsce, a kolejne pokolenia fryzjerów uczą się metod fryzjerskich brytyjskiego mistrza nożyczek. Wielu z uczestników szkoleń wraca po więcej wiedzy. Zarażam ich swoją energią i pasją. Bo uwielbiam to, co robię. Dlatego stale podnoszę swoje kwalifikacje na prywatnych warsztatach z moimi mentorami Markiem Hayes i Johnnym Ottona w Akademii Vidal Sassoon w Londynie. Rozwijam się także w obszarze coachingu. Szkolę się podczas spotkań w Londynie, kursach offline i online oraz na webinarach u Tonego Robbinsa, amerykańskiego doradcy życiowego, Josepha Murphy’ego, pisarza i krzewiciela pozytywnego myślenia, Marisy Peer, terapeutki i kreatorki RTT (Szybkiej Terapii Transformacyjnej) oraz Bryana Tracy, mówcy i trenera motywacyjnego. Inspiruję się filozofią Dalajlamy, Gandiego i Osho Rajneesha.
Choć uważam, że wielki sukces jeszcze jest przede mną, to mogę powiedzieć, że jestem autorką metamorfozy Joanny Koroniewskiej, aktorki, dla której wymyśliłam wizerunek à la Sienna Miller. Czesałam do sesji zdjęciowych takie gwiazdy jak: Otylia Jędrzejczak, Anna Dereszowska, Magdalena Różczka, Robert Korzeniowski, Łukasz Zagrobelny, Agnieszka Woźniak-Starak, Anna Maruszeczko, Paulina Młynarska, Beata Kozidrak, Doda czy Kayah. Kreowałam fryzury polskich gwiazd na wielkim koncercie na Wembley organizowanym w 2000 roku przez Bank PeKaO S.A.
Brałam udział w wielu sesjach dla prasy, czyli: magazynów Joy, Glamur, Claudia, Oliwia i Gala. Tworzyłam fryzury do kalendarza na rok 2009 i 2010 dla Fuji i Joy. Odpowiadałam za fryzury pierwszej edycji programu Goka Wana pt.: ‘Stylowe rewolucje’, za fryzurę Joanny Koroniewskiej, która była współprowadzącą program w telewizji Polsat pt.: ‘Just the Two of Us. Tylko nas dwoje’, a także byłam ekspertem w programie ‘Dzień Dobry TVN’, prowadząc ‘Pogotowie fryzjerskie’.
Wiedza plus narzędzia
Wartości, jakie mi przyświecają to szczerość i prawda. Nie toleruję bylejakości. Pokazuję, że fryzjerstwo jest sztuką, która opiera się na fachowej wiedzy. Moje szkolenia to fryzjerstwo oparte na wysokiej jakości pracy i określonych standardach współpracy z klientami. Dlatego od kilku lat jestem ambasadorem kosmetyków do stylizacji niemieckiej marki GOLDWELL.
Niedawno stworzyłam swoją kolekcję narzędzi fryzjerskich sygnowanych moim logo. ‘By DOBRAWA’ to wyselekcjonowane narzędzia ułatwiające fryzjerom uzyskanie pożądanych efektów poprzez swój unikalny kształt. Pomysł zrodził się w momencie, gdy zauważyłam, że wielu moich kursantów nie potrafi dobrać odpowiednich do ich dłoni nożyczek. Z kolei grzebienie, których używali, nie dawały im czystości wyczesanego pasma. Dlatego sprowadzam je z Japonii. Stale współpracuję także z firmą, która produkuje główki treningowe na moje szkolenia fryzjerskie.
Wyrzeczenia procentują
Fryzjerstwo jest moją pasją i hobby. Całym moim życiem. Nie potrafię żyć bez strzyżeń i projektowania fryzur. Zawsze muszę mieć ze sobą nożyczki i grzebień. Fascynuje mnie fryzjerstwo według metodologii Vidal Sassoon, bo jest w nim element bryły, geometrii, a ja od dziecka wychowywałam się przy desce kreślarskiej mojego taty architekta. Odkąd pamiętam, rysuję i kreślę. To pozwala mi skupić myśli i nakreślić cel. Może dlatego wiem, czego chcę i bezkompromisowo dla siebie do tego dążę. Poświęcając się bez reszty i przezwyciężając wyrzeczenia, jak to miało miejsce podczas szkolenia w Akademii Vidal Sassoon. Tamten pełen wyrzeczeń okres to był ważny dla mnie czas. Uważam, że było warto. Bo jak uczyć się to od najlepszych!